3η και φαρμακερή !

Μετά από 2 ήττες κατά τη 1η και 2η αγωνιστική, αντίστοιχα με τις ομάδες Α.Ο Καλαμάτα-80 (0-3 / 17-25 25-27 17-25) και Κέρκη Σάμου (1-3 / 25-23 15-25 14-25 20-25) που διεκδικούν την άνοδο τους στην Α1 Εθνική κατηγορία, ήλθε η ώρα η ομάδα της Νέας Ερυθραίας, επιστρατεύοντας όλες τις ψυχικές δυνάμεις της, να κάνει τη 1η της νίκη στο πρωτάθλημα της Pre league, το Σάββατο 6 Νοεμβρίου απέναντι στον Α.Ο Αιγιαλέων στην έδρα του στο Αίγιο.

Ο αντίπαλος, που προερχόταν και αυτός από 2 ήττες με Πανιώνιο και Α.Ε.Κ, μπήκε δυνατά στο αγώνα και στο 1ο σετ διατήρησε από την αρχή το προβάδισμα καθ’ολη τη διάρκεια του, επικρατώντας 25-19

Στο 2ο σετ η Ερυθραία μπήκε αποφασισμένη να ανατρέψει το σκορ παρότι μέχρι το 22-21 το Αίγιο διατηρούσε το προβάδισμα, στο σημείο αυτό ένα τραγικό λάθος της διαιτησίας αφαίρεσε άδικα από την Ερυθραία έναν κερδισμένο πόντο στο να γίνει το 22-22. Το γεγονός αυτό πείσμωσε τους παίκτες που με αντεπίθεση διαρκείας, βελτιώνοντας την απόδοση τους, κέρδισαν το σετ 25-27 και ισοφαρίσαν σε 1-1 σετ.

Στο 3ο σετ με τη ψυχολογία στα ύψη η ομάδα έφτασε να προηγείται ακόμα και 11-4 και στο τέλος να το κατακτά με άνεση 25-21.

Στο 4ο σετ όπως ήταν αναμενόμενο η γηπεδούχος ομάδα αντέδρασε και ήταν συνεχώς μπροστά μέχρι το 17-18, στο σημείο αυτό ο Πανερυθραϊκός όχι μόνο ισοφάρισε 18-18, αλλά κάνοντας ένα εκπληκτικό 8-0 (!), τελείωσε το σετ 25-18 και τον αγώνα 3-1 κατακτώντας τους πρώτους 3 βαθμούς του.

Α.Ο. ΑΙΓΙΑΛΕΩΝ (-): Βασιλάκος, Βλαχοστάθης, Λουπ, Σαλαβασίδης, Μαυραγάνης, Σωκράτους / Σύρος (λ), Νανόπουλος, Παπασταθόπουλος, Δημησιάνος.

Α.Σ. ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Μιχάλης Χατζηπέρρος): Μήττας, Κρέτσης, Τασάκος, Τσικάτος, Κωστόπουλος, Μάμαλης / Πλεμμένος (λ), Φώλιας (λ), Κολτσιάκης, Ζαρωτιάδης.