Από τον Παράδεισο στη Κόλαση και πάλι πίσω !

Σε παιχνίδι για γέρα νευρά εξελίχθηκε ο αγώνας του Πανερυθραϊκού εναντίον του Πανιώνιου το Σάββατο το απόγευμα 13/11/21.

Ο αγώνας ξεκίνησε με καλές προϋποθέσεις νίκης, παρότι ο διαγώνιος της ομάδας της Νέας Ερυθραίας θα αγωνιζόταν άρρωστος, μιας και στο ξεκίνημα του 1ου σετ  η ομάδα προηγείτο στο σκορ σταθερά με διαφορά 6 έως 4 πόντων μέχρι το 14-10, στο σημείο αυτό ο Πανιώνιος με αντεπίθεση διαρκείας εκμεταλλευόμενος και κάποια λάθη της ομάδας ισοφάρισε 15-15, η Ερυθραία προηγήθηκε ξανά 2 φορές 20-18 και 22-20 για να ισοφαριστεί ξανά 22-22 και 23-23. Στο κρίσιμο αυτό σημείο ο Πανιώνιος κατάφερε να κερδίσει 2 συνεχόμενους πόντους και το σετ 23-25

Στο 2ο σετ το σκορ πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το 11-10, από το σημείο αυτό  με καλή και σταθερή απόδοση διαρκείας  η Ερυθραία πήρε μια διαφορά 4 πόντων γα να κερδίσει τελικά άνετα το σετ 25-18 και να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ

Στο 3ο σετ η εικόνα από την αρχή του σετ άλλαξε, ο Πανιώνιος μπήκε αποφασισμένος να διεκδικήσει τη νίκη και μπήκε μπροστά στο σκορ αναγκάζοντας τον Μιχάλη Χατζηπέρρο στο 1ο time-out στο 4-8, όμως η διαφορά σκορ εκτινάχτηκε στο 8-14, εκεί ο Κώστας Μήττας  μπήκε στο αγώνα με την ελπίδα κάτι να αλλάξει, στο 14-18 το 2 time-out στη προσπάθεια να ανακοπεί ο ρυθμός του αντιπάλου. Τελικά ενώ το σκορ ήταν 16-20 και φαινόταν ότι πολύ δύσκολα θα άλλαζε κάτι, με υπερπροσπάθεια η ομάδα ισοφάρισε αρχικά 24-24 και στη συνέχεια με 6 set points κατάφερε να πάρει το σετ 30-28 !!

Το 4 set ήταν μια τυπική διαδικασία αφού η ομάδα με τον ενθουσιασμό της ανατροπής κατάφερε να επιβληθεί αγωνιστικά … 4-1, 12-7, 16-9, 18-11. 22-13, 25-18 και 3-1

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ Α.Σ (Μιχάλης Χατζηπέρρος / Μάκης Μαργαρίτης): Μάμαλης Γ, Κρέτσης Ν, Τσικάτος Δ, Κολτσιάκης Μ, Κωστόπουλος Γ, Τασάκος Γ, Φωλιάς Λ (λ), Πλεμμένος Θ (λ), Μήττας Κ, Φιλιππουπολίτης Χ, Ζαρωτιάδης Σ, Σουσούνης Π, Στόγιας Σ
Γ.Σ. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βασίλης Θεοδωρόπουλος): Μακράκης, Κωνσταντινίδης, Φύτρος, Χατζηνικολάου, Βασιλακόπουλος, Σαλωνίτης / Κουτσούρης (λ), Καφούρος (λ), Λέλος, Βλαβιανός, Κάλφας